månadsarkiv: mars 2020

SKK beslutar om nedstängning av verksamhet

Svenska Kennelklubben har nu gått ut med beslut om att all verksamhet (undantaget sammankomster utomhus med mindre än 10 personer) ställs in från idag till 31 maj 2020 med möjlighet till förlängning.

Mer information hittar ni i länken nedan. Vid frågor maila till info@piteabk.net

Piteå BK följer självklart beslutet och kontakt med berörda personer kommer ske!!

https://www.skk.se/sv/skk-och-covid-19/

/Styrelsen Piteå BK

Resultat Årets Hund 2019

2019 har vi haft fantastiskt duktiga tävlande för klubben. Stort grattis allihopa!

Här kommer resultaten för årets hund som tävlande för klubben kan ansöka om inför årsmötet:

Årets Bästa NoseWorkhund

  • 1a: Yvonne Fång & Jomgarden’s Lycka – 29 poäng
  • 2a: Yvonne Fång & Jomgarden’s Yuni – 21 poäng
  • 3a: Yvonne Fång & Jomgarden’s Hexxa – 20 poäng
  • 4a: Kristina Lundström & Werner Wix Wera – 14 poäng

Årets Bästa Utställningshund

  • 1a: Therese Fahlman & Shihrott’z Got Kaleesi – 31 poäng
  • 2a: Marianne Bergman & Subtils Mirage – 23 poäng
  • 3a: Nina Rantanen & Nordkalottens Gaston – 20 poäng
  • 4a: Lisa Samuelsson & Fancymore Treasure of My Love – 8 poäng

Årets Bästa Rallylydnadshund

  • 1a: Lisa Samuelsson & Fancymore Treasure of My Love – 22 poäng
  • 2a: Therese Fahlman & Drömteamet’s Ambrose-Light – 12 poäng
  • 3a: Kristina Lundström & Werner Wix Wera – 12 poäng

Årets Bästa Agilityhund

  • 1a: Carola Bergdahl & Drömteamet’s True Nala – 159 poäng
  • 2a: Kristina Lundström & Werner Wix Wera – 28 poäng

Årets Lydnadsrookie

  • Anna Engelmark & Lundens Bellagotto Maggie – 143,5 poäng godkänt

Årets Bästa Lydnadshund

  • 1a: Lisa Samuelsson & Fancymore Treasure of My Love – 19 poäng
  • 2a: Josefin Lundqvist & Windedos Matrix – 18 poäng
  • 3a: Sofia Petersson & Vickulas Yatzi – 17 poäng
  • 4a: Nina Rantanen & Nordkalottens Kiwi – 15 poäng
  • 5a: Therese Fahlman & Shihrott’z Got Kaleesi – 13 poäng
  • 6a: Therese Fahlman & Drömteamet’s Ambrose-Light – 11 poäng

Årets Bästa Brukshund

  • 1a: Sofia Olovsson & Karga Landets Knixa – 32 poäng
  • 2a: Eva-Maria Henriksson & Karga Landets Loffe – 28 poäng
  • 3a: Nina Rantanen & Nordkalottens Merlin – 16 poäng
  • 4a: Malin Hansson & Wow Lixoms Sweet Dream – 13 poäng
  • 5a: Josefin Lundqvist & Windedos Matrix – 11 poäng
  • 6a: Nina Rantanen & Nordkalottens Gaston – 10 poäng
  • 7a: Sofia Petersson & San-Jo-Le’s Palett – 9 poäng
  • 8a: Therese Fahlman & Shihrott’s Got Kaleesi – 8 poäng

Aktivitetstrofén

  • 1a: Lisa Samuelsson & Fancymore Treasure of My Love – 4 grenar = 65 poäng
  • 2a: Kristina Lundström & Werner Wix Wera – 4 grenar = 55 poäng
  • 3a: Josefin Lundqvist & Windedos Matrix – 3 grenar = 60 poäng
  • 4a: Sofia Petersson & Vickulas Yatzi – 3 grenar = 55poäng
  • 5a: Therese Fahlman & Shihrott’z Got Kaleesi – 3 = grenar 50 poäng
  • 6a: Nina Rantanen & Nordkalottens Gaston – 3 grenar = 45 poäng
  • 7a: Sofia Petersson & San-Jo-Le’s Palett – 2 grenar = 20 poäng
  • 7a: Therese Fahlman & Drömteamet’s Ambrose-Light – 2 grenar = 20 poäng

Tävlingarna under 2020 har redan dragit igång och jag önskar alla lycka till med önskan om att ni alla får en fantastiskt roligt tävlingsår!